Kwiecień 2020
Udostępnij:

Duży sukces Pani Doktor Eweliny Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zajmującej się badaniem folii z furcelleranu!


Z wielką radością przekazujemy pozytywne informacje o dużych postępach w badaniach nad naturalnymi foliami z furcelleranu, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne. Folie te mogą znaleźć swoje zastosowanie na rynku opakowań jednorazowych, na którym od lat niechlubnym liderem jest coraz powszechniej krytykowany plastik.

Badania nad takim produktem prowadzi Pani dr inż. Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. W ostatnim czasie Pani Doktor podzieliła się z Czytelnikami Dziennika Gazety Prawnej swoimi nowymi wnioskami z trwających już jakiś czas badań. Jak możemy przeczytać:

„Zgłoszone do opatentowania rozwiązanie to biopolimerowa folia, której matrycę stanowi kompleks polisacharydu oraz białka, wypełniacze zaś to nanocząstki selenu oraz srebra. Zastrzegany produkt charakteryzuje się szybką biodegradowalnością, wysokim potencjałem przeciwdrobnoustrojowym i antyoksydacyjnym oraz niską toksycznością. Idea biopolimerowej folii polega na zastosowaniu łatwo dostępnych i tanich składników, które potrafią rozłożyć się całkowicie w glebie już w cztery tygodnie.”

Proponowane rozwiązanie może mieć duży potencjał komercjalizacji, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, przyjazne ludziom i środowisku. Życzymy powodzenia w dalszych badaniach i samym wdrożeniu tego produktu na rynek!

Całość wywiadu można przeczytać klikając w link

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rector[a]urk.edu.pl
12 662 42 51
12 633 62 45
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
ESP: /URKRAKOW/skrytka

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21

© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR