Maj 2021
Udostępnij:

DIAGNOSTYKA DYSFUNKCJI GONAD


Kontynuujemy prezentację zespołów startupowych, tworzonych w ramach I edycji konkursu „Startup School UR”, realizowanego w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Dzisiaj przedstawiamy propozycję na „Opracowanie i optymalizację protokołu oznaczenia biochemicznego markera do oceny funkcji rozrodczej gonady u samca psa w celu przygotowania diagnostycznego testu immunochromatycznego”.

ZAŁOŻENIA I CELE

Dane epidemiologiczne wskazują na wzrost występowanie dysfunkcji jądra (m.in. wnętrostwo, nowotwory) u psów różnych ras i  w różnym wieku. Choroby gonad całkowicie dyskwalifikują psa w dalszym rozrodzie i mogą być przyczyną podjęcia decyzji o uśpieniu zwierzęcia. Z tego względu uzasadnione jest opracowanie i wdrożenie do praktyki weterynaryjnej prostego w wykonaniu, szybkiego i taniego testu do wczesnej diagnostyki zaburzeń dysfunkcji gonad. 

Użycie prostych, szybkich testów diagnostycznych w badaniach klinicznych umożliwia szybką diagnozę i podjęcie leczenia i/lub dalsze decyzje hodowlane. Do tej pory nie ma na rynku testów przeznaczonych do oceny funkcji gonady psa. Szczególnie tego typu analizy diagnostyczne są istotne dla hodowców psów rasowych, przede wszystkich zwierząt  reprodukcyjnych. Należy podkreślić, że wspomniane dysfunkcje gonad w istotny sposób wpływają negatywnie na potencjał reprodukcyjny psów, a zdiagnozowanie ich jest wskazaniem do podjęcia leczenia lub często postępowania radykalnego i wycofania psa z hodowli. Testy diagnostyczne umożliwią też eliminację zwierząt z wadami genetycznymi (wnętrostwo) z dalszej hodowli. Ponadto, obecnie właściciele wykazują większe zainteresowanie zdrowiem swoich zwierząt i chętne podejmują decyzje o wykonaniu specyficznych badań i leczeniu. Zastosowanie  oznaczenia diagnostycznego w kierunku zaburzeń płodności psa będzie również ważne dla badań rutynowych u  zwierząt przebywających w schroniskach, u których ocena zdrowotności przekłada się np. na pozytywnie zakończony proces adopcyjny. Obszarami, w których będzie wykorzystany efekt badań są medycyna weterynaryjna, hodowla zwierząt, kynologia i biologia rozrodu.

Głównym celem projektu jest przygotowanie protokołu do oznaczenia białka p16 w celu przygotowania testu immunochromatycznego. Prace eksperymentalne będą polegać na następujących ustaleniach: (i) oszacowanie minimalnej ilości tkanki pobranej z gonady (biopsja cienkoigłowa) niezbędnej do wykonania badania, (ii) wybór sposobu (czas i natężenie) procesu homogenizacji tkanki w probówce (z użyciem homogenizatora ręcznego), (iii) sprawdzenie przydatności buforu do homogenizacji (powszechnie używany bufor RIPA) i jego ilości koniecznej do wykonania homogenizacji, (iv) wybór parametrów odwirowania supernatantu i jego ilości niezbędnej do użycia w oznaczeniu przy wykorzystaniu paska białkowego, (v) wybór czasu inkubacji supernatantu z paskiem białkowym oraz (vi) przygotowanie interpretacji wyników dla testu pozytywnego (poziom stężenia p16 wskazujący na: duży, średni lub niski stopień patologii). Powyższe ustalenia są niezbędne do przygotowania testu immunochromatycznego w postaci testu diagnostycznego.

Do tej pory na rynku nie ma testów przeznaczonych do oceny funkcji rozrodczej gonady psa w klinice weterynaryjnej, jak również białka p16 nie były dotąd używane jako marker dysfunkcji jąder. W dostępnych bazach   PubMed, WoS, Scopus, Google Scholar brak jest wyników dla tego wyszukiwania. Ustalenie protokołu i przygotowanie wytycznych do opracowania testu immunochromatycznego ilości białka p16 dla tkanki jądra psa będzie innowacyjne w skali kraju i świata i jest oczekiwane przez lekarzy. 

Wszystkie opisane i walidowane parametry proponowanego testu diagnostycznego posłużą do komercyjnego przygotowania testu immunochromatycznego oznaczeniowego anty p16. Uzyskane wyniki będą podstawą do kolejnych publikacji oraz do przygotowania produktu w formie testu do niskobudżetowego, szybkiego, łatwego i wiarygodnego badania dysfunkcji jąder u psów. W przypadku opracowania wstępnej wersji testu zakłada się możliwość przygotowania wniosku patentowego. 

Przygotowanie i wdrożenie testu nie wchodzi w zakres przedstawianego wniosku aplikacyjnego. W przypadku osiągnięcia zakładanych celów Autorzy wniosku we współpracy z podmiotami zewnętrznymi przygotują wnioski wdrożeniowe mające na celu przygotowanie i podjęcie produkcji opisanych szybkich testów diagnostycznych. 

 

Kierownik Projektu - dr hab. Małgorzata Kotula-Balak, prof. UR; UCMW UJ-UR; dyscyplina weterynaria; zainteresowania badawcze: fizjologia i endokrynologia ssaków. 

Główny wykonawca - dr Piotr Pawlicki; OMEII; dyscyplina weterynaria; zainteresowania badawcze: regulacja hormonalna funkcji układu rozrodczego.

Wykonawca - dr wet. Jarosław Wieczorek; UCMW UJ-UR; dyscyplina weterynaria.Zainteresowania badawcze: choroby zwierząt domowych i gospodarskich.

Wykonawca - dr wet. Grzegorz Ramisz; pracownik dydaktyczny UCMW UJ-UR. Zainteresowania badawcze: chirurgia zwierząt. 

Osoba techniczna - mgr Tomasz Chochorowski; pracownik administracyjny Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej.

W najbliższych dniach przedstawimy kolejne propozycje, jakie powstały w ramach konkursu – „Startup School UR” (Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”).

W przypadku chęci współpracy z Zespołem, prosimy o bezpośredni kontakt. Zachęcamy także do kontaktu z uczelnianym Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sp. z o.o., gdzie mogą Państwo uzyskać konkretne informacje na temat komercjalizacji rozwiązań.

Osoby do kontaktu:

mgr inż. Wojciech Przywała – Broker Technologii
e-mail: wojciech.przywala@innowacje-ur.pl
tel.: 12 662 48 53

mgr Wojciech Borówka – Broker Innowacji UR
e-mail: Wojciech.Borowka@urk.edu.pl
tel.: 12 662 48 53


UWAGA - zapraszamy do odwiedzenia BAZY TECHNOLOGII – AGRITECHMARKET.PL

WIĘCEJ na temat warsztatów „Startup School UR”.

Organizatorami I edycji „Startup School UR”  byli: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie poprzez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o. o. Wykonawcą spoza uczelni była firma Open Innovation House sp. z o.o.
Cykl warsztatów organizowany był w ramach Projektu pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0”, dofinansowanego z Programu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 (Działanie 4.4).

 

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie